Łysienie plackowate – objawy, przyczyny i leczenie

Bez względu na to, czy nasze włosy są długie czy krótkie, proste czy kręcone, blond czy ciemne – fakt, że stają się słabsze i zaczynają wypadać powinien być mocnym sygnałem do wizyty u specjalisty. Powodem może być łysienie plackowate, które należy do jednych z najczęściej występujących schorzeń autoimmunologicznych. Brak odpowiedniego leczenia i pielęgnacji skóry głowy i włosów znacznie obniża jakość życia pacjentów i ich poczucie własnej wartości. Jak objawia się łysienie plackowate? Jak wygląda leczenie?

Łysienie plackowate to poważna przypadłość

Wbrew powszechnemu przekonaniu włosy nie rosną przez cały czas. Przechodzą przez fazy cyklu rozwojowego, do których należy wzrost, inwolucja oraz spoczynek. Po zakończeniu całego cyklu włos wypada, ustępując miejsca nowemu – jest to proces wyłącznie fizjologiczny. Oznacza to więc, że na owłosionej skórze głowy znajdują się włosy, które są w różnych fazach cyklu. Średnio w ciągu doby wypada nam między 60 a 100 włosów i jest to zjawisko normalne, jednak ich zwiększona ilość może świadczyć o chorobie skóry głowy, m.in. takiej, jak łysienie plackowate.

Jest to najczęstsza przyczyna utraty włosów na tle zapalnym, która dotyka w szczególności osób poniżej 30 roku życia. Badania pokazują, że może na nią cierpieć nawet siedem na dziesięć osób w tym przedziale wiekowym, rzadko jest natomiast spotykana u dzieci poniżej 3 roku życia i osób powyżej 60 roku życia. Co ważne, zarówno mężczyźni, jak i kobiety narażeni są w tym samym stopniu.

Łysienie plackowate wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem rozwoju innych chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń rumieniowaty, bielactwo oraz autoimmunologiczne choroby tarczycy. Dlatego tak ważne jest wczesne poddanie się leczeniu – do najbardziej popularnych metod należy karboksyterapia (Kraków to główny ośrodek, gdzie jest ona wykonywana).

fot: https://centrumzdrowegowlosa.pl/oferta/karboksyterapia/

Łysienie plackowate – objawy

Najczęściej objawy łysienia plackowatego pojawiają się nagle i mogą postępować nawet aż do utraty całego owłosienia głowy, a w szczególnych przypadkach całego ciała. Ogniska mają najczęściej regularny kształt, a na skórze nie widać większych zmian chorobowych. U niektórych pacjentów występują również różne zmiany paznokci, m.in. takie jak łamliwość, szorstkość, a także spełzanie czy pogrubienie płytek. Wśród innych dolegliwości wymienia się również zmętnienie soczewki, czyli zaćmę.

Leczenie łysienia plackowatego

Do jednych z najbardziej skutecznych metod, na których opiera się leczenie łysienia plackowatego, jest karboksyterapia (Kraków to główny ośrodek, gdzie przyjmują profesjonaliści). Przy zabiegu wykorzystuje się specjalistyczne urządzenie, za pomocą którego wstrzykuje się podskórnie i śródskórnie dwutlenek węgla. W efekcie dochodzi do rozszerzenia się naczynek, powstania nowych i pobudzenia regeneracji komórek. Po wykonaniu całej serii zabiegów, zahamowane zostaje wypadanie włosów, pojawiają się także nowe, mocne i zdrowe włosy.

Możliwość komentowania jest wyłączona.