Rentgen zębów – rodzaje prześwietleń stomatologicznych

RTG zęba to badanie niezbędne do oceny stanu uzębienia. Wiele uszkodzeń zębów jest bowiem niewidocznych dla oka lekarza. Różnego rodzaju prześwietlenia stomatologiczne pozwalają także na wykrycie uszkodzeń szczęki i żuchwy. Dają one obraz o świetnym kontraście, który pozwala na dokładną ocenę stanu zdrowia. Rentgen zębów można podzielić na kilka rodzajów w zależności od tego, której części badanie ma dotyczyć. Obecnie wykonywane prześwietlenie zębów to zabieg szybki i nieszkodliwy dla zdrowia. Nie wymaga specjalnych przygotowań i może być wykonywane także u dzieci.

RTG zęba – prześwietlenie punktowe

Punktowy rentgen stomatologiczny służy diagnozie jednego lub kilku zębów. Badanie to zapewnia bardzo dokładny obraz całego zęba, w tym jego korony, korzenia i kości. Pozwala to na ocenę nie tylko stanu zdrowia, ale także zobaczenie choćby przebiegu kanałów korzeniowych. Jest to najczęściej przeprowadzany rentgen stomatologiczny, na który decydują się lekarze, ponieważ to właśnie ból pojedynczego zęba jest najczęstszym problemem pacjentów. To właśnie na podstawie tego badania ocenia się, czy potrzebne jest leczenie kanałowe i czy budowa zęba na to pozwala. W trakcie samego badania często jest wymagane jeszcze jedno albo nawet dwa zdjęcia.

Zdjęcie pantomograficzne – panoramiczny obraz szczęki

Zdjęcie panoramiczne zębów to tak zwane zdjęcie przeglądowe. Na uzyskanym po badaniu obrazie widać wszystkie zęby, zatoki szczękowe, a także stawy i kości szczęki. Jest ono wykonywane jako całkowita podstawa przy diagnozie na pierwszej wizycie. Na jego podstawie można ocenić ogólny stan uzębienia, a także kształt szczęki, co jest konieczne przed rozpoczęciem leczenia chirurgicznego i ortodontycznego. Zdjęcie pantomograficzne wykonywane jest przy pomocy specjalnego urządzenia, którego aparatura porusza się dookoła całej głowy. Całe badanie jest bezpieczne i zajmuje tylko kilka minut, dzięki czemu jest świetnym wstępem do leczenia.

Zdjęcie stomatologiczne skrzydłowo-zgryzowe

O ile zdjęcia panoramiczne i pojedyncze wykonywane są dość często, to skrzydłowo-zgryzowe to badanie dość rzadkie. Obejmuje ono swoim zakresem kilka zębów zarówno górnej, jak i dolnej szczęki. Widoczne są na nim same korony zębów. Ten konkretny rentgen stomatologiczny wykonywany jest najczęściej w przypadku podejrzenia próchnicy powierzchni stycznych. Dzięki niemu można też ocenić prawidłowość wypełnienia tychże.

RTG zęba cefalometryczne

Zdjęcie cefalometryczne nie jest typowym zdjęciem stomatologicznym. Jest to prześwietlenie czaszki z profilu, które pozwala na ocenę jej kształtu. Ukazuje ono przede wszystkim kości, co pozwala ortodoncie przeanalizować rysy twarzy pacjenta dzięki porównaniu odległości i kątów pomiędzy konkretnymi punktami. Obecnie jednak cefalometryczne zdjęcie funkcjonuje także jako rentgen stomatologiczny, a to dzięki nowoczesnej technologii tomografii, która pozwala na uzyskanie jeszcze dokładniejszego obrazu.

Możliwość komentowania jest wyłączona.