Piękna sylwetka – warto korzystać z pomocy trenera?

To pytanie pewnie zadała sobie niejedna osoba, która myślała o rozpoczęciu przygody z bieganiem. Sprawa na pierwszy rzut oka wydaje się prosta, ale wcale tak nie jest, jeśli nie chcemy się na początku zniechęcić. Kondycja każdego człowieka jest inna, każdy ma też inne tempo, inne możliwości. Dlatego bieganie jest sportem mocno indywidualnym.

Jednym z błędów popełnianych na samym początku jest bieganie w parze. O ile obie osoby są początkujące mogą mieć podobne tempo, o tyle wystarczy już niewielka różnica, aby jedna osoba się zniechęciła. Nie warto więc tak zaczynać, lepiej samemu sprawdzić sobie swoje tempo, swoją kondycję. Dodatkowym błędem popełnianym na początku jest wyznaczanie sobie zbyt długich tras, zbyt szybkiego tempa. W taki sposób można bardzo łatwo coś nadwyrężyć i porzucić plany biegowe.

Jeśli chcemy poważnie podejść do tematu to dobrze jest udać się do trenera. Jednym z bardziej polecanych jest Wojciech Staszewski, który prowadzi treningi indywidualne, grupowe, a nawet organizuje treningi dla firm. Jeśli chcemy pobiegać w grupie, zobaczyć, jak trenują inni, to na pewno warto się wybrać. Na początku można też wejść na jego stronę i blog, gdzie znajdują się bardzo przydatne treści dotyczące biegania.

Z tymi informacjami można już powoli zacząć swoje pierwsze treningi. Jednak nie da się ukryć, że spotkanie i wspólne ułożenie indywidualnego planu może być jeszcze lepsze. Na pewno informacje i porady uzyskane od trenera są wartościowe i warto je sobie wziąć do serca. W sieci można znaleźć wiele wskazówek, jednak trzeba wybierać sprawdzone źródła, aby nie kierować się informacjami wyssanymi z palca.

Jeśli już trochę biegamy rekreacyjnie, ale chcemy przygotować się do maratonu czy półmaratonu, to bez profesjonalnych treningów się nie obejdzie. Aby dobrze się przygotować do startu potrzebny jest z góry określony jasno plan i konsekwentne działanie. W tym pomóc może tylko trener, który przy okazji będzie też na bieżąco śledził postępy i wprowadzał ewentualne zmiany. Jeśli nie mamy trenera w swoim mieście to ciekawa opcją są konsultacje z trenerem online. Może nie jest to to samo, co w przypadku spotkań na żywo, ale jednak nadal jesteśmy pod dobrą opieką profesjonalisty.

Co dodatkowo?

Trenerzy biegania organizują też często wyjazdy lub obozy biegowe, podczas których wspólnie pokonuje się wyznaczone trasy. To aktywne spędzanie czasu w innym otoczeniu, co może też na nas wpływać relaksująco. Aktywny wypoczynek to coś, co preferuje ostatnimi czasy coraz więcej osób. Mało kiedy urlop jest równoznaczny z totalnym lenistwem.

Dla miłośników biegania taki wyjazd to też czas na sprawdzenie swoich sił i swojej kondycji, ale także możliwość poznania innych osób o takim samym hobby, porozmawiania z trenerami czy wzięcia udziału w organizowanych warsztatach. Dlatego warto być na bieżąco. Informacje o organizowanych wyjazdach zamieszczane są zazwyczaj na stronach trenerów. Obóz biegowy to przygoda, której warto doświadczyć.

Możliwość komentowania jest wyłączona.